Domů > Stavba skalní botanické zahrady, zkušenosti > Botanka šla opět spát

Botanka šla opět spát

dscn0860Letošní maraton jsme uzavřeli, zazimovali jsme celou skalní botanickou zahradu.

Letos se opět stavěly další skalky, vytvářely se záhony lemované kameny, upravovaly svodnice, sázelo se… Asi nejkrásnější je skalka v horní části botanky s největší sbírkou Delosperem (kosmatec). Tyto sukulentní rostliny jsou původem až z jižní Afriky a měly by vydržet i drsnou šumavskou zimu. Nechybí tu ani mrazuvzdorné kaktusy z Mexika…

Vytvářely se jezírka s rašeliništi, osazovaly se rostlinami nejen z volné šumavské přírody, ale i z květeny, kterou jsme pracně sehnali (nechybí tu ani masožravky, kterých kdysi bylo na Šumavě hodně). Důležitým požadavkem bylo, aby všechny rostlinky, trávy a dřeviny vydržely zdejší klima. Na dva měsíce naše jezírka navštívil i skokan hnědý, stahovaly se sem vážky…

Dokončil se ptačí dům, ze kterého místní udělali útočiště pro andulky a moravského pštrosa s křepelkami a druhou část obsadily podzemní veverky.

Nový pozemek mezi obecním úřadem a hostincem majitel koupil, a tak se musel upravit pro současné užití. Vytvořil se tady dětský koutek se dřevěným hradem a horní část skalní botanické zahrady.

Letos se musela přebudovat původní hlavní brána ve spodní části botanky, protože původní už dosloužila. Nová se postavila vedle dětského koutku v nové horní části pozemky. V horní části se budovaly další skalky, zasazovaly keře, tráva a stromy. Sem se také konečně po letech vrátily i tři smrky, které tady původní majitel pokácel.

Celou sezonu se přitom muselo stále upravovat terén, vozit kameny, kártrovat hlínu, rašelinu i kamínky, zalévat, hnojit, plít a jinak bojovat s plevelem, sekat a hrabat trávu, dosazovat skalky, prořezávat stromy, rovnat cesty po deštích…. A nakonec navést štěpku na jednotlivá choulostivá místa.

Musíte být přihlášen k poslání komentáře.